Diş Beyazlatma

Diş sağlığında ve estetik görünümde dişlerin çene kemiğinde dizilimi ya da diş eti renginin yanısıra dişlerin beyazlılığı da önemlidir. Başta diş bakımının ihmal edilmesi, tütün ve kafein kullanımı gibi nedenler gelmek üzere dişler zamanla sararabilmektedir. Bu durumlarda kişiler, ‘diş beyazlatma nasıl olur?‘ sorusunun yanıtını araştırmaktadırlar. Kalıcı biçimde beyaz dişlere sahip olmanın yolu diş beyazlatma tedavisi için tıbbi destek almaktır.

Diş beyazlatma tedavisi nedir? Diş beyazlatma kim tarafından yapılır?

Diş ağartma olarak bilinen diş beyazlatma ya da  bleaching, diş minesinin renginin beyaza dönüştürülmesi için uygulanan bir tedavidir. Diş hekimliğinde estetik tedavi yöntemlerinden biridir. Uygulaması kolay, acısız ve kısa sürelidir. Diş beyazlatmada amaç, dişlerin renk değiştirmesinde etkili olan organik ya da inormanik maddelerin diş minesinden temizlenmesidir.

Diş beyazlatma uygulaması, titizlik ve uzmanlık isteyen bir tedavidir. Diş mine tabakasının tedavi sırasında zarar görmemesi, malzemelerin ve tekniğin doğru kullanımına bağlıdır. Bu nedenle merdivealtı uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Diş beyazlatma işlemi için yetkili ve yetkin uzmanlar dişhekimleridir.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma işlemi öncesinde fotoğraf ile hastanın diş rengi gözlemlenir. Yapılan muayenede diş renginin kaç ton açılacağı, hangi jellerin kullanılacağı ve tadavi yöntemi belirlenir. Diş ağartma öncesinde eğer beyazlatma uygulanacak dişlerde çürük varsa öncelikle çürüklerin tedavi edilmesi zorunludur. Ayrıca diş taşı temizliği de gerçekleştirilir. Beyazlatıcı diş jeli seanslar halinde uygulanır. Uygulama sırasında diş etleri, özel bir slikonla korunur. Oluşabilecek diş hassasiyetine karşı da önlemler alınır. Uygulaması evde yapılan diş beyazlatma tedavisi için hastadan ölçü alınarak jeller hazırlanır ve jellerin nasıl bir periyodla ve ne şekilde uygulanacağı doktor tarafından hastaya anlatılır.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Diş beyazlatma çeşitli biçimlerde yapılabilmektedir. Ofis ya da ev tipi, zoom diş beyazlatma yönteminden hangisinin hastaya uygun olacağına uzman diş hekimi tarafından karar verilir.

Ofis tipi diş beyazlatma:

Ofis tipi bleaching, klinik ortanda doktor kontrolünde uygulaması yapılan bir tedavidir. Ofis tip beyazlatma yönteminde özel bir jel ve lazer kullanılarak 45-55 dakikalık bir sürede diş rengi, 2 ile 4 ton arasında açılır. Uygulamanın kaç seans yapılacağı, diş rengine ve istenen sonuca göre diş hekimince belirlenir.

Ev tipi diş beyazlatma;

Ev tipi bleaching yöntemi, doktorun yönlendirmesinde hastanın ev ortamında günlük 5 saatlik uygulamalarla hekiminin verdiği jelleri kullanarak gerçekleştirdiği tedavidir. Jeller, kişinin diş ölçüleri alınarak kalıplanmaktadır.

Zoom diş beyazlatma

Kombine bir diş beyazlatma yöntemidir ve tedavi aşamaları hem evde hem de klinik ortamda sürer. Philips mavi led sistemi kullanılarak gerçekleştirilen 45 dakikalık tedavinin ardından hasta beyazlatma plakları ile tedaviyi evde sürdürür.

İçten beyazlatma

Kanal tedavisi yapılmış olan dişlerde beyazlatma işlemi, içten beyazlatma yöntemiyle gerçekleştirilir. Dolgusu alınan dişte beyazlatma jelleri boşluğa uygulanarak dişlerin içten beyazlatılması sağlanır.

Diş beyazlatma tedavisinin etkililiği ne kadar sürer?

Diş beyazlatma işlemi yaptırmayı düşünenlerin en çok araştırdığı konulardan birisi de ‘diş beyazlatma kalıcı mıdır?’ sorusudur. Diş beyazlatma sonucunda beyaz dişlerin ömrü, diş bakımının düzenli olarak yapılmasına bağlıdır. Diş bakımı düzenli biçimde sürdürüldüğü ve dişleri sarartan etkenlere karşı dikkat edildiği sürece tedavinin etkililiği uzun ömürlü olmaktadır.