Diş Estetiği

Dişlerin görünümündeki kusurlarla sağlıksız gülüşler, kişilerde özgüven kaybına ve estetik kaygılara yol açmaktadır. Diş hekimliğinin günden güne gelişen dalı estetik diş hekimliği, dişlerdeki estetik kusurları düzelterek hastaların yaşam konforunu arttırmayı amaçlar. Dişlere estetik bir görünüm kazandırmak, diş eti şekillendirmek, daha beyaz dişlere sahip olmak, dişlerin çene kemiğinde sağlıklı dizilimini sağlamak gibi nedenlerle diş estetiği yapılabilmektedir.

Diş estetiği nedir?

Diş estetiği, dişlerde meydana gelen görünüm kusurlarını onarmayı ve bireylere daha güzel bir gülüş katmayı amaçlayan bir uygulamadır. Ağız boşluğunda sağlıklı bir diş yapısı kazandırılmasının yanında estetik amacı da bulunmaktadır. Diş hekimleri tarafından uygulanan diş estetiği öncesinde, kişinin fotoğrafı üzerinden ideal sonuçlar hasta ile birlikte değerlendirilerek uygulama sonrası görünüme karar verilir.

Diş Estetiği Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Günümüz dünyasında estetik görünüm oldukça ön plana çıkan bir konudur. Güzel ve çekici bir duruşun olmazsa olmazlarından gülüş estetiği de giderek önem kazanmıştır. Buna paralel olarak ‘diş estetiği hangi durumlarda yapılır?, diş estetiği yaptırabilir miyim?’ soruları da sıklıkla sorulmaktadır.

Diş estetiğinin söz konusu olduğu durumlar genel olarak şu şekildedir:

  • Çarpık dişler ve dişler arasında çok fazla boşluk olan durumlar,
  • Diş renginin koyulaşması,
  • Diş etinin gülüş estetiğini bozduğu durumlar,
  • Diş eti seviyelendirme,
  • Dişlerdeki kırıkların onarımı,
  • Dişin diziliminde estetik bozukluk yaratacak derecede kısa ya da küçük kalan dişlerin onarımı,
  • Diş dokusunda meydana gelen kırıkların onarımı.

Diş Estetiği Uygulanan Yöntemleri

Diş estetiği uygulamaları çok çeşitli biçimlerde karşımıza çıkabilmektedir. Oldukça sık yapılan uygulamalar arasında kompozit dolgular, yaprak porselenler, tam seramik kaplama, diş beyazlatma, diş eti şekillendirme gelmektedir.

Diş eti estetiği

Diş estetiği uygulama alanları arasında pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiği, gülüş tasarımının konularındandır Gülerken dişetleri fazla görünen kişilerde gummy smile denilen durum oluşmaktadır. Bu durum, dişetine yapılan basit bir müdahale ile onarılabilmektedir.

Kompozit Dolgu

Kompozit bonding uygulaması ön dillerde meydana gelmiş çürük dokular, çapraşıklık, kırıklar gibi durumların onarılması için yapılmaktadır. Ayrıca kompozit dolgu tekniği ön dişlerde diğer dişlere göre kısa veya küçük kalmış dişlerin restorasyonunda da kullanılmaktadır.

Diş beyazlatma

Dişlerde çeşitli etkenlerle zaman içinde meydana gelen renk değişimleri, kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu durumlarda dişler, ofis ortamında doktor kontrolünde ya da doktor denetiminde bireyin evde uygulayacağı diş beyazlatma teknikleri ile istenen rengine kavuşmaktadır.

Porselen dolgu ya da yaprak kaplama

Diş estetiği teknikleri arasında yoğun olarak uygulama bulanlardan biri de porselen laminete veneer olmaktadır. Porselen dolgu, ortodontik tedavi istemeyen basit düzeyde çağraşıklıkların tedavisinde, beyazlatma tedavisinin istenen sonucu vermediği durumlarda, dişler arasında aralık bulunan hallerde, ön dişlerde kırık bulunduğu durumlarda uygulanabilmektedir. Uygulama, ince bir tabaka halinde hazırlanan yaprak kaplamaların herhangi bir aşındırma olmaksızın titiz bir işlemle dişlere yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

Tam seramik kaplamalar

Diş estetiğinde Empress, ön dişlerde uygulanan ve doğala oldukça yakın bir görünüm veren bir kaplama tekniğidir. Uygulama alanı daha çok gülüş tasarımının iyileştirilmesi içindir. Ayrıca dişlerin fazla küçük ya da büyük olduğu, dişler arasında aralık bulunan durumlarda ve diş boyunu uzatmak için de uygulanabilmektedir.