Dolgu ve Konservatif Diş Tedavisi

Kişisel bakımın ihmal edilmesi, bakteri plağı oluşumu, genetik faktörler gibi çok çeşitli etkenlerle dişlerde diş çürüğü olarak adlandırılan hastalık merdaha gelmektedir. Diş çürükleri ileri vakalarda çeşitli sağlık sorunları da yaratan, verdiği rahatsızlıkla kişinin konforunu düşüren tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Diş çürüğü tedavisi denildiğinde de ilk akla gelen diş dolgusu ve konservatf tedavi olmaktadır.

Dolgu ve konservatif diş tedavisi nedir?

Konservatif diş dolgu tedavisi, diş minesi veya dentin tabakasında oluşan çürüklerin ilerlemeden temizlenmesi ve diş maddesinde oluşan kayıpların dolgu ile kapatılmasıdır. Diş çürüklerinin erken dönemlerinde dişe müdahale edilerek çürüklerin ilerlemesi dolgu tedavisiyle önlenir.

Diş dolgusu nasıl yapılır? Diş dolgusu ağrılı bir işlem mi?

Diş çürüklerinin ilerlemeden tedavi edilmesi, dişin kurtarılması için önemlidir. Dişlerde meydana gelen hassasiyet ve çürüklerde hastalar kaygı nedeniyle diş tedavilerini ihmal edebilirler. Çürük tedavileri ihmal edildikçe ileri vakalarda daha ciddi sorunlar yaratabilmektedir. ‘Diş dolgusu yapılırken acı çeker miyim?’, ‘Diş tedavisi zor mudur?’ ‘Dolgu yaptırmanın riskleri var mıdır?’ şeklinde kaygılar, tedaviyi geciktirmektedir.

Günümüzde diş hekimliği, araç gereçler ve tedavi yöntemleri ile günden güne gelişen bir alandır. Diş dolgusu ve konservatif tedavi, uzman hekimlerce, klinik ortamda, hijyenik koşullarda titizlikle uygulanır. Uygulama öncesi lokal aneztezi, hastanın tedavi sırasında ağrı ve hassasiyet algılamamasını sağlar. Hasta için ağrısız bir işlemdir ve uzman ellerde yapıldığı sürece başarılı bir tedavi yöntemidir.

Diş çürüklerinin tedavisi için konservatif dolgu öncesinde ağız boşluğu dokor tarafından mıayene edilir. Diş dolgusuna karar verildiğinde bölge lokal aneztezi ile uyuşturulur. Ardından çürük temizlenir. Çürüğün temizlenmesi ile birlikte oluşan boşluk, uygun dolgu malzemesi ile doldurularak işlem tamamlanır.

Diş dolgusu türleri nelerdir?

Diş dolgusu ve konservatif tedavide dolgu malzemesi, geçmişte metal olarak yaygın biçimde kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde estetik taleplerin de yaygınlaşması ile metal dolgular yerini diş rengi ile uyumlu, daha gelişmiş malzemelere bırakmış durumdadır.

Kompozit Reçineler

Kompozit reçineler, diş renginde dolgular olarak bilinir. Diş dolgusunda dişin rengine uyumlu malzeme kullanılır ve bu yönden estetiktir. Kompozit dolguların boşluğa uygulanması işleminde dolgu malzemesinin sertleştirilmesi için özel bir ışık kullanılır. Uygulanması tek diş dolgusu için tek seanstır.

İnley ve Onleyler

Dişlerde oluşan madde kayıplarında dişin sağlam dokusu ve sağlam kalan yapısı korunarak uygulanan bir dolgu türüdür. İnley-Onley porselen dolgu uzun ömürlü, diş hasarının yoğun olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Koruyucu diş hekimliğinin konusu olan porselen dolgular, dişin belirli bir yüzeyi için inley, dişin hem yüzeyinde hem de üst kısmında oluşan hasarlar için onley kaplama olarak gerçekleştirilir. İnley onley dolgu, geleneksel biçimde metal dolgular yerine estetik görünümü yenilemek amacıyla da uygulanır.

Diş dolgusundan sonra nelere dikkat edilmeli?

Diş dolgusu sonrasında hekimin önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Dolgu tekniği günümüzde hastanın biran önce günlük yaşamına dönebileceği biçimde gerçekleştirilir ancak aneztezi altında yapılıyor olması, şu konularda dikkatli davranılmasını zorunlu kılmaktadır:

  • Diş dolgusu sonrasında anestezinin etkisi geçene dek, yanaklar gibi yumuşak dokuların ısırılarak zarar görmesini engellemek için yemek yenmemelidir.
  • Uyuşukluk etkisindeyken fark etmeden dişlerle yumuşak dokulara zarar verilebileceğinden anestezinin etkisini kontrol etmek amacı ile dudaklar ya da yanaklar ısırılmamalıdır.
  • Dişlerle sert cisimlerin kırılması gibi işlermler gerçekleştirilmemeli ve çok sert gıdalar tüketilmemelidir.
  • Dolgunun sertleşmesi ile birlikte dolgu sonrası diş bakımına mani bir durum yoktur. Dişlerin düzenli olarak bakımı gerçekleştirilmelidir.