İmplant diş bakımı ve önemi

implant diş bakımı ve önemi
Tarafından gönderildi: apexdental Yorumlar: 0

Diş İmplantı Bakımları, protezlerin yerine takılmasıyla hemen başlanmalıdır. Çünkü işlem sonunda mutlaka kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamaların da o zaman temizlenmesi gerekmektedir.

Diş İmplantı protez temizliğinin yapılması esnasında yalnızca dişlerin temizlenmesi yetmez. İmplant dişlerin, diş ipi ve de arayüz fırçalarıyla da mutlaka temizliğinin yapılması gerekmektedir. Çünkü diş implantı uygulamasının ardından alanların iyice fırçalanması ileride bir sağlık probleminin yaşanmasının önüne geçecektir. Ağız bakımının düzgün yapılması sayesinde implantların ömrü uzayacaktır.

Diş İmplantı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Diş implantı uygulamaları sonrasında bakımlarının yapılmasında ilk şart sert yemeklerden uzak duruşmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca asitli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Vidaların yerleştirilmesinin ardından yapılacak en önemli faktör ameliyat bölgesine zarar verebilecek olan gıda ürünlerinden kaçınılması da gerekmektedir.

Özetlemek gerekirse doğal dişlerin bakımı nasıl yapılıyor ise implant dişlere de o düzeyde dikkat edilmeli ve de bakımları yapılmalıdır. Bu sayede implantları uzun yıllarca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal dişlere en yakın biçime sahip olan diş implantının, yumuşak kıllı fırçalarla temizlenemsi gerekir. Bunun yanında ayrıca diş etlerinin kenarları da fırçalanmalıdır. Çünkü diş implantları arasında bir boşluk varsa bakteri oluşumuna neden olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Eğer ağzınızda bulunan protez çıkabilen bir İmplant ise, dişi çıkartıp protez altını da temizlemeniz çok önemlidir. Arayüz fırçası ve diş ipi kullanımına çok dikkat edilmeli ve de asla ihmal edilmemelidir. Bu sayede diş aralarında kalan kalıntıların da önüne geçilmiş olacaktır. Uzun yıllar boyunca diş implantını kullanmayı planlıyorsanız mutlaka bu bakımları yapmalısınız.

Diş İmplantı Operasyon Sonrası Bakımı

 • 2 saat boyunca sıvı ve katı hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
 • Cerrahi işlem gören bölgeye 3 dakika aralıklarla soğuk kompres uygulanmalı.
 • Cerrahi işlem gören bölgeye dokunulmamalı ve ağız açılmaya zorlamamalı.
 • 24 saat boyunca ağzı çalkalamaktan sakının.
 • Pipetle sıvı tüketiminden kaçının.
 • Egzersiz yapmaktan kaçının.
 • Sigara ve alkol tüketmeyin.
 • Cerrahi bölgelere zarar vermeden diş temizliğine devam edin.
 • Uyku esnasında başı yukarıda tutan yastıklar kullanılmalı.
 • Tükürmeye çalışılmamalı ve ağız çalkalaması yapılmamalıdır.
 • Soğuk ve sıcak gıdalardan uzak durulmalı.
 • Cerrahi işlem gören bölgenin üzerinde çiğneme yapılmamalıdır.

Cerrahi müdahale yapılan yerin enfeksiyon kapma riski büyüktür. Bu açıdan tedavi sürecinde ağız bakımı aksatılmamalıdır. Kanamayı tetikleyecek herhangi bir hareketten kaçınılmalı ve 48 saat boyunca pasif kalınmalıdır. Çünkü bünye yara bölgesinin kapanması için pıhtı üretmektedir. Bu süreçte diş cerrahisi tarafından verilen tüm önerilere uyumalı ve ihmal edilmemelidir. Aksi halde implant uygulaması yapılan alanın enfeksiyon kapması daha büyük problemlere neden olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka temizliğinin kurallara uygun bir şekilde yapılması gerek. İmplant sonrasında kanama gibi bir durumun olması halde hemen doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir