İmplant hakkında bilinmesi gerekenler

implant hakkında bilinmesi gerekenler
Tarafından gönderildi: apexdental Yorumlar: 0

İmplant Nedir?

İmplant ; zamanla kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğinin içerisine yerleştirilmiş olan titanyum vidalar olarak kısaca tanımını yapabiliriz. Titanyum vidalar, paslanmayan ve kırılmayan bir madde olarak çene cerrahisi yoluyla çeneye yerleştirilir. Daha sonra da kemik ve vidaların birleşmesi sonucunda protez uygulaması yapılır.

İmplant Muayenesi Nasıl Yapılır?

İmplant uygulamasına başlanılmadan evvel, hastaların genel sağlık durumları hakkında bir ön değerlendirmenin yapılması gerekmektedir. Bunu içinde ilk evvel hastanın ağız içi muayenesi yapılacaktır. Elde edilen 3 boyutlu radyografik görüntülerle, hastanın çene kemiğinin yapısı incelenir. Elde edilen bulgular doğrultusunda da ön planlama yapılarak milimetrik ölçümlemeler gerçekleşir.

Diş İmplantında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş İmplantı uygulaması cerrahi olarak yapılan bir işlemdir. Alanında uzmanlık elde etmiş olan diş doktorları yani çene cerrahisi tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Diş İmplantının uygulanmasında ortalama olarak diş başına 10 dakikalık bir süreç içerisinde çene kemiğine yerleşim gerçekleşir. Diş İmplantı tedavi sürecine bakıldığında bu süreç aslında hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Çünkü bazen ek cerrahi işlemlerin yapılması gerekebilir.

Diş İmplantında Yaş Sınırı Var mı?

Kemik gelişimi tamamlanmış olan tüm hastalara Diş İmplantı uygulaması kolaylıkla yapılabilir. Bu standartlara bakıldığında erkeklerde 17-18 kadınlarda ise 15-16 yaş sınırı bulunmaktadır. Diş İmplantı uygulamasında yaşta üst limit bulunmamaktadır. Ancak diş İmplantı yapılırken en önemli etken sağlık koşullarıdır.

Sigara İçen Hastalara Diş İmplantı Uygulaması Yapılır mı?

Tıbbi akademik araştırmalar gösterdi ki İmplant vidalarının çene kemiğine kaynamasını engelleyen en önemli faktör sigaradır. Sigara tüketimi yapan insanların, implantlarının düşme olasılığı daha yüksektir.

Diş İmplantı Hakkında Diğer Detaylar

Diş İmplantı uygulamasının yapılabilmesi için, alt ve üst çene kemiğinin gerekli olan yüksekliğe sahip olması gerekir. Çünkü çene kemiğinin yapısı diş implantı başarısını da etkilemektedir. Bunun içinde doktorlar, diş çekimi sonrasında diş implantı uygulamasının yapılmasını önermektedir.

Diş İmplantı Uygulaması esnasında çene kemiğine uygun olan titanyum vidaların çene kemiğine yerleştirilmesi sağlanır. Yerleştirilmiş olan implantların kemiğe kaynama süresi ortalama olarak 3 aydır. Vidalar çeneye kaynadıktan sonra diş protezi eklenerek İmplant çiğneme fonksiyonu eklenmiş olur. Ancak burada en önemli ikinci faktör doktorun, İmplant alanında tecrübeli olmasıdır. Herhangi bir hatalı cerrahi uygulamanın yapılması halinde, implantların kayba uğramasına neden olabilir hatta hasta sağlığının riske atılması durumu da ortaya çıkabilir.

Bunun içinde mutlaka alanında uzman olan bir çene cerrahisi ile iletişime geçilmeli ve sürecin az maliyetli olması için çaba harcamak yerine emin ellerde olmak için çaba harcanmalıdır. Çene cerrahisi ustalık ve deneyim isteyen cerrahi alanlardan sadece biridir. Çene sağlığını olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilecek olan bu işlemlerin steril bir ortamda yapılması gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak uzman diş cerrahlarından bilgi almanız en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir