Kemik Grefti

Dişlerin tutunduğu çene kemiğinde meydana gelen kemik problemleri kişilerin yaşam konforunu düşürmektedir. Diş kayıpları, çene kemiğinde zayıflama ile birlikte diş eti dokusu sorunlarına da kapı aralamaktadır. Çene kemiklerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen kemik kaybı ya da kemik yetersizliği gibi sağlık problemlerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Kemik problemlerinin tedavisinde uygulanan ‘kemik grefti nedir?’ sorusu son zamanlarda oldukça sık araştırılmaktadır.

Kemik Grefti Nedir?

Kemik grefti, yalnızca diş protezini olanaklı kılacak biçimde çene kemiğinde oluşan kemik ve doku kayıplarının tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Dişlerin çeşitli sebeplere bağlı olarak kaybı duırumlarında diş eti çizgisinin altında kemik ve dokularda yetersizlikler oluşur. Kemik kayıpları, İmplant uygulamalarını imkansız hale getirebilmektedir.Bu durumlarda İmplant öncesinde gerçekleştirilen takviye bir tedavi ile öncelikle bölge, İmplant’a hazır hale getirilir.

Kemik grefti operasyonu nasıl yapılır?

Kemik grefti tıbbi bir müdahaledir. Operasyon, alanında yetkin uzman diş hekimleri tarafından klinik ortamda gerçekleştirilmektedir. Kemik grefti operasyonu zor mudur?, kemik grefti riskli midir?, gibi kaygıları olan hastaların bilmesi gereken; işin uzmanı tarafından hijyenik koşullarda gerçekleştirilen kemik grefti uygulamaları başarılı operasyonlardır.

Kemik grefti ameliyatının uygulama aşamaları:

 • Doktor tarafından hastanın muayenesi yapılarak kemik greftine karar verilir,
 • Hastanın durumuna göre kemik grefti yöntemleri içinde en uygunu seçilir.
 • Uygulama lokal aneztezi altında, hijyenik ortamda, titizlikle gerçekleştirilir.
 • Kemik grefti uygulanacak alana hastanın kendi dokularından alınan kemik ya da özel olarak hazırlanan aşılama maddesi yerleştirilir.
 • Uygun durumdaki hastalar için aynı gün İmplant tedavisi de gerçekleştirilebilir.
 • Operasyonun ardından hastaya kemik grefti iyileşme sürecinde ağız bakımı, buz kompleksi uygulaması, ilaç kullanımı gibi dikkat edilecek konularda bilgi verilir.

Kemik grefti çeşitleri nelerdir?

Kemik grefti uygulanacak bölgeye ne tür bir malzeme kullanılacağı hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Kemik grefti çeşitleri şunlardır:

 • Hastanın kendi kemikleri kullanılarak alınan dokular otojen greftler olarak bilinir.
 • Bazı durumlarda hayvansal kaynaklar da kulalnılabilir ve doku farklı bir canlıdan alınır. Bu tür kemik grefti çeşidi xejonik greft olarak adlandırılır.
 • Uygulaması özel bir dikkat isteyen ve çok sık yapılmayan diğer bir kemik greft çeşitlerinden olan allojenik greftler, farklı bir insandan alınır.
 • Farklı greftler bir araya getirilerek üretilen özel dokular ise kompozit greft şeklinde tanımlanır.

Kemik gretinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Diş ve dişeti hastalıkları ile ilgili tüm uygulamaların ardından dikkat edilecek konu ağız boşluğunun hijyenik, temiz ve bakımlı tutulması gerektiğidir. Kemik grefti uygulamasından sonra da ağız ve diş bakımı, doktorun da önerilerini dikkate alarak bir süre fırçalama yöntemi ile değil tuzlu su gargarası gibi bölgeyi koruyacak yöntemlerle, titizlikle yapılmalıdır.

Kemik greftinden sonra;

 • Doktorun belirttiği süre içinde genel olarak iki saatlik zamanda yemek yenilmemelidir.
 • Kemik grefti operasyonu sonrası oluşabilecek kan sızıntısı tükürülmemeli ve yutulmalıdır. Operasyonu takip eden iki gün boyunca emme ya da tükürme yapılmamalıdır.
 • Kemik grefti sonrasında dikkat edilecekler konusunda doktorun verdiği ilaçların düzenli alınması da önemlidir.
 • Ameliyatı takip eden 10 gün süresince yumuşak gıdalarla beslenmeye ve çiğneme fonksiyonunda operasyon yapılan bölgeyi kullanmamaya dikkat edilmelidir.