Pedodonti

Diş ve ağız sağlığı ile ilgili kusur ve hastalıkların çocuk yaşlarda düzeltilmesi günümüzde önem kazanmıştır. Çocuklarda ağız ve diş sağlığı ile daha çok koruyucu önlemler kapsamında ilgilenen diş hekimliğinin özel dalı pedodonti olarak adlandırılır.

Pedodonti nedir?

Pedodonti, genel olarak 0-14 yaş çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen uzmanlık alanıdır. Koruyucu diş hekimliği uygulamalarının yaygın olduğu bir bilim dalıdır. Pedodontide çocuk yaşlardan itibaren oluşan ağız ve diş sağlığı hastalıklarının önlenmesi önemlidir.

Pedadonti hangi hastalıkları tedavi eder?

Pedodontinin çalışma konuları genel olarak şu şekildedir:

 • Bebek ve çocukların süt ya da azı dişinin korunması ve oluşan hastalıkların erken dönemde tedavisi,
 • Çocuklarda yüz ve çene bölgesi kusurlarının izlenmesi, teşhisi ve tedavisi,
 • Çocuklarda dişlerin çarpıklığı ve dizilim kusurlarının tedavisi,
 • Süt dişlerinde ileri düzeyde oluşan çürükler için diş dolgusu,
 • Çocuklarda travma ya da kazalara bağlı olarak gelişen diş kırıklarının tedavisi,
 • Koruyucu diş tedavileri,
 • Gerekli durumlarda çocuklarda diş çekimi,
 • Diş kayıpları için gerekli hallerde protez uygulamaları.

Pedodontist kimdir? Kimler pedodonti alanında çalışabilirler?

Diş hekimliği lisansını tamamladıktan sonra 3 yıllık pedadonti eğitimini alarak alanda uzmanlaşan diş hekimlerine pedodontist adı verilir. Pedodontistler, çocuk diş hekimi olarak yetkinlik ve yeterliliğe sahip uzman doktorlardır.

Çocuklarda süt dişinin tedavisi neden önemlidir?

Çocuklarda daimi dişler öncesinde çıkan süt dişlerinin sağlığı ve bakımı son derece önemlidir. Eskiden kalıcı dişler olmadığı için çok fazla önemsenmeyen süt dişi sağlığı günümüzde Pedodonti Anabilim Dalı’ nın çalışmaları ile önemsenen bir konu halini almıştır. Süt dişlerinde oluşan hastalıklar, altından gelecek kalıcı dillerin sağlığını da etkilemektedir. Süt dişindeki harabiyet ne kadar büyükse kalıcı dişler de o derece hasarlanmaktadır. Sağlıksız süt dişler tedavi edilmediğinde yerini çürüğe karşı zayıf yapıdaki kalıcı dişlere bırakabilmektedir.

Bunların yanında özellikle ön süt dişlerinde oluşan çürükler nedeniyle çocuklarda psikolojik olarak sorunlar gelişebilmektedir. Süt dişleri hasarları çocuklarda telaffuz bozuklukları olarak da kaşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle çocuk ağız ve diş sağlığı dikkate alınmalı, diş kontrolleri rutin biçimde çocuk diş hekimlerine yaptırılmalıdır. Düzenli biçimde diş kontrolleri yapılmayan çocuklarda dişlerde hassasiyet erken dönemde fark edilmediğinden, genellikle ileri vakalarda fark edilmektedir. Bu da erken dönemde diş kayıplarına kapı aralamakta, süt dişlerin ardından gelecek dişlerin gelişimine de zarar vermektedir.

Çocuk diş sağlığının korunması için ailelere öneriler

Çocukların diş sağlığının erken yaşlardan itibaren korunması son derece önemlidir. Bu noktada çocuğun ilk rehberleri olarak ailelere önemli görevler düşmektedir.

 • Çocuklarınızın diş sağlığının korunmasında pedodonti diş hekimleri ile rutin biçimde kontrollere giderek işbirliği yapın,
 • Bebeklerde emzik kullanırken emziğe sürülen şekerli gıdaların çocuklarınızın diş sağlığını olumsuz etkileyeceğinin farkında olun,
 • Çocuklarınızda diş sağlığı ve bakımını alışkanlık haline getirmek için onlara yardımcı olun. Bunun için de ilk olarak kendiniz ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve bu konuda çocuklarınıza rol model olun,
 • Çocuk diş hekimliği alanı pedodonti kliniklerinde çocuklar için ağız ve diş bakımı uygulamalı olarak öğretilmektedir. Bu uygulamalara çocuğunuzu katmaya çalışın. Fırça kullanımı, uygun fırça ve hijyen ürünlerinin seçimi konularında çocuk diş hekimlerinden destek alın.