Periodontoloji

Ağız ve diş sağlığı, ağız boşluğunda bulunan dişlerin, dokuların ve kemiklerin bütün sağlığı ile ilgili bir konudur. Dişlerin genel sağlığı, diş köklerinin tutunduğu kemiklerin ve dişeti dokularının sağlıklı olmasına da bağlıdır. Diş hekimliği sadece diş hastalıklarının değil, dişeti ve çene kemikleri ile ilgili sorunların da tedavi edildiği bir bilim dalıdır. Diş hekimliğinin dişeti hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen dalı periodontoloji olarak bilinmektedir.

Periodontoloji nedir? Periodontoloji kim tarafından uygulanabilir?

Diş köklerinin tutunduğu kemikler ve diş dokularını ilgilendiren hastalıkların tedavi edildiği diş hekimliği dalına Periodontoloji denir. Periodontoloji, dişeti iltihaplanmaları gibi ileri dönemde diş kayıplarına da yol açacak diş dokusu hastalıklarının teşhis ve tedavisinin yapıldığı uzmanlık alanıdır.

Periodontoloji, diş hekimliği lisans eğitiminin üzerine periontoloji dalında doktorasını bitiren periodontolog tarafından uygulanan bir bilimdir. Periodontologlar, periodontal hastalıkların tedavisi konusunda uzmanlık kazanmış diş doktorlarıdır.

Periodontal hastalıklar nelerdir?

Periodontolojinin çalışma konuları genel olarak şu hastalık ve sağlık sorunlarıdır:

 • Periodontitis ya da diş eti çekilmesi bir enfeksiyon hastalığıdır. Diş etinde önemli tahribatlara yol açan iltihabi bir hastalıktır. Diş etinde meydana gelen hastalığın çene kemiğine kadar uzandığı ciddi bir sağlık sorunudur. Alanın uzmanları periodontologlar tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Diş eti büyümesi, periodontolojinin yoğun olarak çalıştığı sağlık sorunalrından bir diğeridir. Diş eti büyümesi nedir, sorusu diş hekimliğinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tıp dilinde Hiperplazisi olarak bilinen bu hastalık, dişleri saran dokuda şişme gibi belirtilerle kendini gösteren bir dişeti rahatsızlığıdır.
 • Periodontal hastalıklar arasında yaygın görülen dişeti sarkması da periodontologlar tarafından tedavi edilmelidir.Dişler arasındaki dokularda, aşağıya doğru yayılan iltihaplı şişlikler ve dişeti büyümesi olarak kendini göstermektedir.
 • Gingivitis, genelde diş fırçalarken olulşan hafif kanamalar olarak kendini ele veren, hafif seyreden bir dişeti rahatsızlığıdır. Hastalık gelişmeden tedavi edilmeli ve düzenli ağız bakımı ile tekrarlanması engellenmelidir.
 • Periodontoloji biliminin teşhis ne tedavisi ile ilgilendiği önemli diş eti sorunlarından nekroz, tedavi edilmediği taktirde çene kemiklerinin erimesine kadar gidebilmektedir.

Periodontolojik hastalıkların tedavisi nasıl yapılır?

Periodontoloji çalışma alanını ilgilendiren hastalıkların tedavisi enfeksiyonun ortadan kaldırılması ya da ileri vakalarda cerrahi yöntemlerle olmaktadır. Periodontolojik hastalıklarda teşhis ve tedavi planının ortaya çıkarılması için ilk muayene önemlidir. Periodontal tedavi öncelikle varolan enfeksiyonu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Hastalığın şiddetine göre birkaç seans süren başlangıç tedavisi ve sonrasında ağız ve diş bakımının düzenli yapılması önemlidir. Tedavi süreci, gerekli olduğunda dolgu ve kanal tedavisi gibi çalışmaları da kapsamaktadır. Periodontal tedavinin başlangıç aşamasında tedavi edilememiş, tam olarak ortadan kaldıramamış sağlık sorunları için cerrahi uygulamalar kaçınılmaz olmaktadır.

Periodontal hastalıklarda cerrahi gerektiren durumlardan bazıları şu şekildedir:

 • Diş eti cebi ya da diş eti büyümelerin tamamen ortadan kaldırılması için bir miktar kesi işleminin gerekli olduğu vakalar,
 • Kemik cerrahi işlemleri, kemik erimesinin tedavi edilmesi ve flep uygulamaları,
 • Ağız işi yumuşak dokularda meydana gelen ve mukogingival cerrahi gerektiren durumlar.

Dişeti hastalıklarının belirtileri nelerdir? Ne zaman Periodontolojiye başvurulmalı?

Dişeti hastalıkları, hastada ciddi ağrı ve rahatsızlıklar yapmasa dahi erken dönemde tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Tedavi edilmediğinde çok daha ciddi hastalıklara ve diş kayıplarına davetiye çıkartır. Dişeti hastalıklarının genel olarak şu belirtileri görüldüğünde uzman bir dişeti doktoruna muayene olunmalıdır:

 • Diş eti kanamaları,
 • Diş etlerinde iltihaplar ve hassasiyet, ağrı hissedilmesi,
 • Yemek yerken hissedilen hassasiyuet ve ağrı,
 • Dişlerin sallanması